2011-05-26 / People

News of Area Students

Heather Elizabeth Gorton, daughter of Douglas and Deborah Gorton of Rochester, earned a Bachelor of Arts, cum laude in psychology, from Saint Michael's College in Colchester, May 16.

Laurie A. Geremia, daughter of Phil and Peg Mollitor of Bethel, graduated from George Washington University in Washington, D.C. Sunday, May 15, with a Master of Science degree in project management. She is currently living in South Burlington with her two sons and is employed as a program manager at IBM.

Alexander Wilson, son of George and Cynthia Wilson of Randolph Center, was named to the dean’s list for the second semester at Landmark College in Putney. A communications major, he had a music show on the campus radio station.

Castleton State College

The following students from area towns graduated from Castleton State College on May 14.

Chelsea: Jesse A. Blondin, Bachelor of Science; and Jonathan Philip Vermette, Bachelor of Science.

East Randolph: Loretta S. Stalnaker, Bachelor of Arts.

Granville: Emily Lynn Englehardt, Bachelor of Arts.

Pittsfield: Coral Lynn Allen, Associate in Science; and Caitlin Victoria Edney, Bachelor of Arts, cum laude.

Randolph: Brooke A. Surprenant, Bachelor of Arts.

South Royalton: Samantha A. McClay, Bachelor of Arts.

Stockbridge: Theodore Green Mills, Bachelor of Science.

Thetford: Amy Zack, Bachelor of Arts.

Thetford Center: Jennifer Marie Bragg, Bachelor of Arts.

Vermont Tech

The following students from area towns graduated from Vermont Technical College in Randolph Center May 7.

Barnard: Owen Ross Mayhew.

Bethel: Daniel Robert Ertel, Ryan J. Ferranti, Tia Danielle McKenna, Margaret Q. Hughes, and Emily Rae Wright.

Brookfield: Edward R. Freund and Bryan Matthew Simmons.

Chelsea: Skye-Larie Lilley, Jordan A. Lyford, and William R. Lyon.

Corinth: Keith Robert Friedland.

East Corinth: Morgan Q. Cramer.

East Randolph: Robert M. Densmore and Jonathan L. Lemieux.

Granville: Danial S. Sargeant.

Northfield: Megan M. Maxham and Kelli R. Wood.

Northfield Falls: Robert Daniel Lagerstedt, Jr.

Norwich: Randall L. Clark.

Pittsfield: Jacob H. Hunt.

Randolph: Andrew Bent, Elizabeth Ann Brady, Kelly Marie Comtois, Edward James Dewey, Michelle Jeannette Girouard, James B. Goodall, Michael E. Gray, Conor R. McManus, and Alisa R. Taylor-Parisi.

Randolph Center: Gabriel R. Allen, Nicholas F. Davis, Billy-Jo L. Leonard, Troy A. Mills, Mahala L. Pinsonneault, and Erin Elise Regan.

Rochester: Eric Wayne Allemann and Molly C. Harvey.

South Royalton: Mary E. Taylor, Luther Wright Ainsworth, Sabra A. Durkee, Carl E. Kelton III, and Beth A. Mayer.

Stockbridge: Nicholas F. Rice and Fern Rita Kalinen Rogers.

Strafford: Christopher Gene Rice.

Vershire: Sean E. Burke.

University of Vermont

The following students from area towns graduated from UVM on May 22.

Barnard: Melanie N. McGovern, MED, special education; and William A. Vaughn, BSBA, business administration.

Bethel: Brittany S. Taylor, DPT, physical therapy.

Braintree: Anne W. Cooch, BS, community and international development; and Elizabeth M. Lawrence, BA magna cum laude, history.

Brookfield: Jaime L. Beaudin, BSAE, art education; and Laurence M. Wolf, BA, anthropology.

Chelsea: Daniel J. Mascoveta, BA, anthropology.

East Thetford: Todd J. Thurston, BSME, mechanical engineering.

Hartford: Mikayla Henderson, BA, psychology.

Norwich: Rosemarie A. Addante, BS cum laude, animal sciences; Ben I. Conarck, BA, English; Nicholas J. Downey, BA, political science; Katherine A. Fonseca-Foster, BS, early childhood preschool; Camille L. Fordy, BA, economics; Morgan E. Nickerson, BA, English; Glory D. O’Neil, BA, psychology; Margaret E. Spottswood, MD, medicine; and Evan J. Welch, BA, sociology.

Randolph: Benjamin M. Adams, BA, English; Brynn M. Fabian, BS, nutrition and food sciences; Amy D. Henzig, BS, medical laboratory sciences; Kelsey J. Higgins, BSM magna cum laude, mathematics; Emily M. Howe, BS, professional nursing; Elizabeth M. Lofgren, BA, history; Hannah M. Roberts, BSM, mathematics; and Morgan S. Stewart, BA, sociology.

Randolph Center: Sarah C. Cloud, MED, educational leadership; and Rebecca G. Seymour, MED, curriculum and instruction.

Rochester: Taylor D. Johnson, BA, political science; Shari L. McLaughlin, MACC, accounting; Jennifer L. Moltz, BS summa cum laude, nutrition and food sciences; and Elizabeth S. White, BS, public communication.

Sharon: Leigh M. Riley, BA, anthropology.

South Royalton: William T. Lauten, BSCE, civil engineering; and Heather S. Spain, BS, biological science.

South Strafford: Rose P. Baldwin, BA cum laude, environmental studies.

Stockbridge: Danielle L. Picarello, BS, professional nursing.

Vershire: Janel A. Griffin, BSED, elementary education K-6.

West Brookfield: Patrick A. O'Donnell, BSED, secondary education language.

West Hartford: Lesley E. Bristol, BS, community and international development.

West Hartford: Grace E. Chris, BSMS, music education.

Williamstown: Amanda R. Bottiggi, BS, nutrition and food sciences; Nathan D. Gingras, MAT, curriculum and instruction; and Karen A. Johnson, MED, curriculum and instruction.


Return to top

Copyright 2000-2014 OurHerald, Inc. All Rights Reserved.